Angličtina pro odbornou praxi studentů strojního inženýrství II

Partnerství

Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství
připravuje studenty bakalářských, magisterských a doktorandských programů ve strojírenských oborech.
Oborové ústavy FSI VUT
již zpracovaly nebo v současné době zpracovávají k akreditaci výukové programy v odborné angličtině, které zvýší možnosti absolventů na uplatnění ve strojírenských podnicích EU. Na výuce oborových předmětů v angličtině úzce spolupracuje katedra jazyků FSI VUT, která pomáhá oborovým ústavům školit jazykové odborníky pro výuku oborových předmětů v angličtině.
Katedra jazyků FSI VUT
připravuje studenty všech studijních programů v kursech angličtiny včetně výuky odborné strojírenské angličtiny. Součástí odborných jazykových kursů, které katedra jazyků ve spolupráci s oborovými ústavy nabízí jsou také kursy zaměřené na praxi studentů v zahraničních podnicích v rámci mobilit podporovaných z fondů Evropské unie. Katedra také pořádá kursy angličtiny v rámci celoživotního vzdělávání pro pedagogy oborových ústavů FSI. Učitelé katedry mají dlouholeté zkušenosti s výukou odborné angličtiny a řídí nadnárodní projekty zaměřené na vývoj učebních materiálů v oblasti odborné technické angličtiny (A Practical Guide for Technical/Scientific Writers in English, Leonardo I, pilot project 1998 - 2001 a Writing Professional English, Leonardo da Vinci II, language competences project, 2002 - 2005). V roce 2004 podala katedra v rámci programu Leonardo da Vinci úspěšně projekt výměny jazykových specialistů s názvem Angličtina pro odbornou praxi studentů strojního inženýrství v podnicích Evropské unie ve spolupráci s Maltskou universitou. Katedra vybudovala ve spolupráci s vedením FSI VUT multimediální laboratoř s 15 pracovními stanicemi, kde se ověřují nové výukové metody.
Fakulta inženýrství a Fakulta výpočetní techniky
které jsou součástí Ostfold University College poskytují universitní vzdělání v oborech jako např.:komunikační a výpočetní technika, automatizace a řídící systémy,výrobní procesy, strojní inženýrství, energetika, chemické inženýrství. Obsah těchto oborových programů odpovídá ve velké míře kursům zařazeným do studijních programů na FSI VUT. V angličtině nabízí Fakulta výpočetní techniky 4 moduly v magisterském studiu a Fakulta inženýrství poskytuje modul pro bakaláře v novém kombinovaném oboru technologie , inovace a podnikání ve strojírenství. Významným úkolem obou fakult je spolupráce s místním průmyslem, kterému poskytuje výzkumnou a vývojovou základnu. Průmyslové podniky naopak zabezpečují přístup studentů k řešení konkrétních případových studií a spolupracují na výběru témat závěrečných bakalářských a magisterských projektů.
Fakulta inženýrství i Fakulta výpočetní techniky
se podílí na řadě nadnárodních výzkumných projektů ve spolupráci se zahraničními institucemi (Hochschule Wismar a Aachen v Německu, atd.).Tyto projekty řeší často úkoly zadané průmyslovou sférou a podílí se na nich i studenti v rámci programů mobilit.
Ostfold University College
zprostředkovala účastníkům návštěvu dalších norských terciálních institucí, které vzdělávají studenty v technických oborech a nabízejí studijní programy v angličtině.
The Norwegian University of Science and Technology v Trondheimu (NTNU)
je centrem technického vzdělávání a výzkumu a druhou největší universitou v Norsku. NTNU připravuje na technické profese 80 % technických studentů v Norsku a řada jejích absolventů zaujímá řídící pozice v norských průmyslových podnicích. FSI VUT spolupracuje s NTNU v rámci programu SOCRATES/ERASMUS.
Cílem projektu bylo získat informace o kursech vyučovaných v angličtině včetně materiálů, které by bylo možno využít na FSI, případně i pro vytváření společných studijních programů v angličtině, které budou výrazně orientovány na potřeby průmyslu. Více o kursech nabízených angličtině: http://intersek.ntnu.no/ECTSweb/index.htm
Molde University College
je jednou z 25 státních vysokých škol v Norsku. Má kolem 1500 studentů, kteří mají na výběr 32 studijních programů. FSI VUT spolupracuje s Molde University College v rámci programu SOCRATES/ERASMUS.
Cílem projektu bylo získat informace o kursech vyučovaných v angličtině včetně materiálů, které by bylo možno využít na FSI, případně i pro vytváření společných studijních programů v angličtině, které budou výrazně orientovány na potřeby průmyslu. Více o kursech nabízených angličtině, kde nás především zajímal kurs z aplikované informatiky: http://www.himolde.no/index.cfm/pageID/1780

Projekt Leonardo da Vinci II: CZ/05/A/EX/ - 134221
Trvání projektu: 1/1/2006 - 1/9/2006
Tento projekt je finančně podporován Evropským společenstvím.

© Vysoké učení technické v Brně 2006

Valid XHTML 1.0!

:: email to webmaster ::

Last update: 25-Oct-2006, 10:40