Angličtina pro odbornou praxi studentů strojního inženýrství

Program výměny

Vlastní výměna 3 účastníků z FSI VUT proběhla na Maltské universitě ve dnech 6.5. - 15.5.2005 s následujícím programem:

1 den:

přílet účastníků ve večerních hodinách, ubytování v hotelu Sliema

2 den:

úvodní návštěva na fakultě inženýrství UM a jednání s pracovníkem pověřeným řízením výměny - ing. Zdeňkou Sant, která nás seznámila s historií fakulty a její strukturou. Fakulta inženýrství se skládá ze 6 fakult: Komunikační technologie a výpočetní inženýrství, Energetika a řídící procesy, Výrobní inženýrství, Strojní inženýrství, Hutnictví a materiálové inženýrství a Mikroelektrotechnika. Děkan Fakulty inženýrství, Prof. Ing. Maurice Grech, společně s vedoucími katedry Strojního inženýrství, Prof.Ing.P.P.Farrugiou, a katedry Výrobního inženýrství. Dr.Ing. Jonathanem C. Borgem, seznámili účastníky s výukovými i výzkumnými cíli svých pracovišť včetně spolupráce s průmyslem na Maltě (např. Methode Electronics Malta,Ltd., Fabian Enterprises Ltd., Malta Shipyards, Ltd.) i v zahraničí (např.SZU v Maďarsku, Bodycoat a ZFW v Německu, Tecoac ve Velké Británii a SC Plastmaterm v Rumunsku).

3 den:

seznámení se s hlavním městem Vallettou, s historií země a kulturními zvyklostmi s výkladem v angličtině - zajistila ing. Zdeňka Sant - včetně návštěvy Vesnice řemesel ve Mtarfě, kde se účastníci seznámili s historií tradičních maltských řemesel - foukání skla, hrnčířství a keramika, zpracování kůže, výrobky ze stříbra, kamenictví, umělecké kovářství a krajkářství.

4 den:

účast na semináři v odborné angličtině (Mechanika těles - Statika, téma: Rovnováha vázaného tělesa - zvláštní případy), po níž následovala diskuse s maltskými kolegy s cílem zlepšení a upevnění komunikačních dovedností v odborné strojírenské angličtině u jazykových specialistů z FSI VUT. Po semináři jsme vedli v angličtině diskusi s maltskými kolegy o požadavcích na úroveň odborné angličtiny u zahraničních studentů. Naši studenti by ve většině případů měli velké problémy zejména s vyjadřováním v odborné angličtině, protože jejich znalosti jsou spíše pasivní (čtení a porozumění textu).

5 den:

účast na presentaci oborové práce s názvem Mechanické vlastnosti páteřního prvku, získávání poznatků o metodách uplatňovaných v partnerské instituci při výuce odborných presentací v angličtině; seznámení se s písemnými anotacemi závěrečných projektů z roku 2004, nichž řada řeší úkoly zadané průmyslem (vývoj nástřiků, obnovitelné zdroje, letecká elektrotechnika, atd.).

6 den:

diskuse s pedagogy z oborových kateder Fakulty inženýrství o učebních materiálech a metodách výuky odborných předmětů v angličtině (včetně výuky zahraničních studentů), které by mohly být využity pro zlepšení úrovně odborné strojírenské angličtiny u studentů FSI VUT. V průběhu projektu byla zahájena práce na překladu českých osnov používaných pro výuku předmětu STATIKA a MECHANIKA I do angličtiny (ing.Sant) s možností využití tohoto materiálu pro české studenty v předmětech vyučovaných v angličtině.

7 den:

návštěva Oddělení školicích služeb pro průmyslovou sféru, které je součástí Department of Manufacturing Engineering. Toto oddělení má kvalifikované pracovníky, kteří poskytují odborné poradenství a služby spojené s vývojem výrobků. Oddělení takto spolupracuje s řadou místních firem v oborech jako např. inovace výrobků a procesů, svařování a výroba plechů, CAD/CAM a CIM technologie, kalibrace lineárních měřících přístrojů, průmyslové roboty,atd. Účastníci navštívili mechanické laboratoře zaměřené na statické a únavové zkoušky a dále laboratoře pro vytváření a studium povrchových vrstev, které úzce spolupracují s průmyslovou sférou. Zde diskutovali s vedoucími těchto laboratoří nejen o odborné náplni jejich práce ale rovněž o úrovni odborné angličtiny požadované pro studentské mobility v průmyslu s cílem začlenit získané poznatky do výuky studentů na FSI VUT.

8 den:

presentace FSI VUT z hlediska možností programů nabízených v angličtině a spolupráce s regionálními průmyslovými podniky a institucemi, kde je angličtina jedním z prostředků odborné komunikace. Vzhledem k tomu, že tyto programy se v současné době zavádějí je jejich výběr omezený. Z podniků, které aktivně spolupracují s FSI VUT a mohou nabídnout velmi dobrou úroveň angličtiny, lze jmenovat např.Honeywell, a.s., Siemens Drásov a MEDIN, Nové Město na Moravě.

9 den:

výměna byla hodnocena kladně na obou stranách: maltská strana nabízí pomoc při školení pedagogů FSI VUT v odborné angličtině i prostřednictvím návštěv v průmyslových podnicích a spolupráce na projektech, kterých se průmyslová sféra účastní. V rámci bilaterální smlouvy mezi VUT a Maltskou universitou se v tomto roce uskuteční ještě další výměny a studijní pobyty pracovníků FSI VUT na maltské universitě: LdV mobilita (dva pracovníci Ústavu automatizace a informatiky), studijní pobyty: vedoucí Ústavu procesního a ekologického inženýrství, vedoucí Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky.

10 den:

odjezd účastníků

Projekt Leonardo da Vinci II: CZ/04/A/EX/ - 134265
Trvání projektu: 1/1/2005 - 16/7/2005
Tento projekt je finančně podporován Evropským společenstvím.

© Vysoké učení technické v Brně 2005

Valid XHTML 1.0!

:: email to webmaster ::

Last update:  9-Aug-2005, 16:45